GÜNÜN NOTLARI

 

ACIYI SEVMİYORUM

4.12.2012

 


Eğer insansan” acıyı sevmiyorum” diye bir lüksün olamaz. İntihar sebebi meçhul çok sevdiğim bir arkadaşımın anısına binaen,inadına yaşamak istemeyenlere dair birkaç kelam aktarmak isterim…

Hastalıkta ve sağlıkta hayatın rengârenk kuşağını beline bağlayıp “ben de varım” yerine “zaten var olmuşsam yaşamak benim hakkım” diyebilmektir. Kuşak eskiyip paçavraya dönse de umut bağlarının salkımlarına tutunmak, Allah’ın bahşettiği son nefese kadar dayanabilmektir, dirayeti elden bırakmamaktır. İyiliğe, güzelliğe, toplumun değer yargılarına kendimizce hijyen katabilmişsek biz özeliz, sen özelsin, herkes kendiyle bir bütün olarak özeldir. Bir sen daha olmayacağına göre bu safhada senin her salisen yer altı zenginliklerinin cümlesinden de özel demektir..

Komplike olarak düşünecek olursak ne bir lügat, ne bir savaş ve zorluk, ne ölüm, ne hiçlik duygusu ne de aşk ıstırabının seni yıldırmasına müsaade etmemelisin. Aradan asırlar geçse de çoğumuz, yaptığımız her eylem ve geçirilen tüm güzel dakikaların ardından “daha dün gibiydi zaman nasılda akıp gidiyor” demiyor muyuz? Ama maalesef hatırlayamadığımız tek bir an vardır ki o da kendi doğum anımıza şahit olamadığımızdır. İşte belki bu nedenledir ki zaman mefhumuyla hayatı aynı kısasa koymak yanlıştır. “Zaman bizi törpüledi” deyimini üzerine almak hatadır. Zaman insanı törpülemez bilakis üzerinden de geçmediği gibi nefesle eşdeğerdir. Tıpkı ardımızdan gelen gölgemiz gibi zamanın gölgesi de sadece nefestir.. Aslında doğum anımızı hatırlayamadığımız için hayatın ne kadar boş ama anlamlı olduğunu bizlere fark ettiriyor. Boş oluş ve hiçlik duygusu beklenen ölümle birlikte sadece zamanı hedefine alır.. Bir hiç olan zamanı ise değerli kılan bizleriz. Hayatla kavga etmeyi bir kenara bırakıp hayatın her safhasını sindire sindire tatmak en akıllıca hedefin olmalı.. Hayat arz ve arşla beraber kucağını nefes alan her canlıya açmıştır. Üstelik bu kucağın ilk misafiri hazreti insandır, yani sen…! İşte bu dünya ve üç harflilerin yaşadığı gayrı dünyadaki herkes için şerefsin. İnsanın şerefi ise sadece ama sadece ; imanına senettir.

Hey hazreti insan..! Yani sen, ben, o, hepimiz! Dünyanın baş misafiri olduğun gibi bazen de neden baş belası olmak için çabalıyorsun ki? Bazen özünü bulmak için çabalayansın, bazen neden düzen bozan?… Anladık dünya yalan; ve sana göre ağır yaralı bir düzene sırtını dayamak ne kadar akıllıcaysa sen de o kadar gerçeksin ve gerçekleri olduğu gibi kabullenmelisin. Daha sen kendinin neden var olduğuna kanaat getirememişken, nedir bu çetrefilli halin ey hazreti insan! Önce kendin sonra hedeflerin için doğruluk rotasında inadına dayanman gerek.

Mesela; muazzam bir sofra hazırlanmış ve o sofraya oturabilecek kimsenin olmadığını düşün.. O sofranın lezzetlerine bakabilecek kimse yoksa demek hayatı da anlamlandıran sensin. Bilakis o sofrada ekşisinden tutunda acısına kadar her lezzet mevcutken, sadece tatlıyı yiyip kalkmak, tüm enerjisini sadece güzelliklere kullanmak idealin olmamalı. Her acının tadına korkmadan baka bileceksin ki var olmanın tadına tastamam erebilesin… dünya sofrasında maalesef “ ben acıyı veya ekşiyi hiç sevmem” deme gibi bir lüksün yok…! Yana yana acılara göğüs gereceksin ki; isyana, küfre düşme ihtimalini sıfıra indirebilesin. Önce sen özelsin ve kendini sev sonra da cümle canlıyı sevmek boynuna borç olmalı. O da yaratandan ötürü. Gör bak o zaman ne kendinden ne yaşamdan bir salise dahi kopamazsın senin yer kürede olmanın mutlak bir anlamı olduğunu unutma!. Belki bir çocuğa anne, belki bir babaya oğul, belki bir vatana nefer, belki de ölümcül bir hastalığın mucidi, kim bilir bir caniye hedef veya bir caninin hidayetine vesilesin, belki de sapkın bir millete evliya, yada adalet dağıtan bir hükümdar. Unutma sen özelsin!

Yasemin Ceylan            Habermardin.com                                                                                                        Tarih: 29.11.2012

  SON EKLENEN 30 YAZI <<< TÜM KAYITLAR >>>

HER AN ÖFKELİ MİSİNİZ?

"İhmal Etme, Geleceğine Sahip Çık" konferansı düzenlendi

Uyuşturucular Ve Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele

"Sağlıklı gençlik, mutlu gelecektir".

Kızlara 'aile ve ergen' iletişim semineri

Psikolojik Olarak Yaşam Doyumunun Ölçülmesi

Uykusuzluk, 700 genin işlevini etkiliyor

Kadın sağlığı ve ruhsal yönleri

'Anadolu'dan Afrika'ya Şefkat Eli' konferansı düzenlendi.

Acı ger­çe­ği Prof. Ay­tül Ço­rap­çı­oğ­lu açık­la­dı: “Tür­ki­ye­’de her 3 ki­şi­den 1’i dep­res­yon­da­”

ACIYI SEVMİYORUM

DUYGUSAL AÇLIK ŞİŞMANLATIYOR

15 soruda çocuklar neden korkar?

Dünyada 350 milyondan fazla kişinin depresyona yakalandığı belirlendi!

İLİŞKİYİ YENİDEN CANLANDIRMAK

İyileşirim Psikolojisi Tedaviyi Olumlu Etkiliyor!

Çocuklara ölüm nasıl anlatılır-Ölüm haberi nasıl verilir?

HAYRANLIK AŞKI BESLER

Her 100 kişiden ikisi temizlik hastası

Dünya Bunalımda

6 kadından biri seks yapamıyor!

Depresyon Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

İşte obezitenin nedeni!

DEPRESYON HASTALARININ YÜZDE 60'I DOKTORA BAŞVURMUYOR

Türkiye'de her 5 kişiden birinin ruhsağlığı bozuk mu?

30 yaş üstü kadınlar erkeklerden daha mı ahlaklı?

Dr. Cristina Mateescu, balın ılık tüketilmesi halinde stresi önlediğini açıkladı.

 

Hakkımda

Sorularınızı İletin

YEMEK ÖNERİLERİ

Lolipop Kek

 

+ stres 1.5.2018

 

+ Oglum 14.2.2018

 

+ PANİK ATAK NÜKSETMESİ 16.11.2017

 

+ İletişim bilgileri 28.8.2017

 

+ tıpta uzmanlık 11.4.2017

 

+ asd 13.12.2016

KİTAP ÖNERİLERİ

 

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle

Ayrılırken söylenen sözler, beraberken yaşananaların özetidir....

 

FİLM ÖNERİLERİ

 

Pele: Bir Efsanenin Doğuşu

Film Brezilyalı ünlü futbolcu Pele'nin mücadele dolu yaşamı hakkında. Futbol ile alakası olmayan be...

 

TURKISH HOSPITAL  DOHA QATAR

info@morgunler.com

Tasarım : Faruk GÜNEŞ

anasayfa  I  yemek önerileri  I  kitap önerileri  I  sorularınız  I  sorun cevaplayalım  I  bana ulaşın